BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 5806011
*
nr 580 6011
Takarmatur
Funkis, glaskupor/krom
Utrop:
300 kr
Såld:
850 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 17:07:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/4 23:08:59
1
300 kr
23/4 17:17:17
2
350 kr
24/4 12:41:49
3
700 kr
25/4 22:05:03
4
450 kr
25/4 22:05:16
4
550 kr
26/4 13:57:18
5
800 kr
26/4 16:12:58
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis glaskupor krom ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
5056 Plafond
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Gla..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:32
-
6165 Takarmatur
med prismor. Diameter: 45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:20
-
5356 Takarmatur
med prismor. Diameter: ca 40 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55
-
5352 Takarmatur
Prismor. Höjd: 50 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:47
-
6006 Takarmatur
slipat glas. Höjd: 30 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:35
-
6005 Takarmatur
Smide. Diameter: 75 cm, höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:47
*
Takarmatur
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6011
Takarmatur
Funkis, glaskupor/krom
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 850 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/4 23:08:59 | 1 | 300 kr |
23/4 17:17:17 | 2 | 350 kr |
24/4 12:41:49 | 3 | 700 kr |
25/4 22:05:03 | 4 | 450 kr |
25/4 22:05:16 | 4 | 550 kr |
26/4 13:57:18 | 5 | 800 kr |
26/4 16:12:58 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: funkis glaskupor krom ljuskronor takarmatur taklampa taklampor
-
5056 Plafond
Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Orrefors. Gla..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:32 -
6165 Takarmatur
med prismor. Diameter: 45 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:20 -
5356 Takarmatur
med prismor. Diameter: ca 40 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55
-
5352 Takarmatur
Prismor. Höjd: 50 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:47 -
6006 Takarmatur
slipat glas. Höjd: 30 ca
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:35 -
6005 Takarmatur
Smide. Diameter: 75 cm, höjd: 75 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:47